DOPOLEDNE S DIVADEM ROLNIČKY

26.02.2017 19:15

DOPOLEDNE S DIVADEM ROLNIČKY

Určitě mi dáte za pravdu, když napíšu, že zaujmout malé dítě na dobu delší než dvacet minut je doslova umění. Maminky dobře ví, o čem mluvím :-) .

A jestliže má jen sedět, dívat se a poslouchat, je to o to těžší.

Panu Davidu Horákovi z Divadla Rolničky se to ovšem v naší mateřské školce, kam jsme pozvali i kamarády ze tříd prvního stupně základní školy, podařilo na jedničku.

Ptáte se jak?

Takto:

1. Je to muž a těch se ve školských zařízeních vyskytuje pramálo, tudíž byl pro děti vzácností a z poloviny měl  vyhráno

2. Uprostřed třídy postavil krásné osvětlené divadélko a představil dětem nové kamarády – Kašpárka, krtka, umíněnou a neposlušnou princeznu, jejího tatínka pana krále, jenž si s ní už nevěděl rady, zlého čaroděje a čarodějnici, udatného rytíře, dinosaura ( ten se dětem obzvlášť  líbil, neboť byl nazván přerostlou slepicí ) a dráčkem Duháčkem. S nimi děti poté prožily příběh plný napětí a dobrodružství..

Splněním podmínek těchto dvou bodů ale neměl ještě David Horák zcela vyhráno.

Uměl si ale poradit.

Ještě před samotným představením si s dětmi povídal o tom, jak se mají lidé v divadle správně chovat, co je vhodné a co už neslušné, proč se během inscenace nemluví a kdy se to naopak smí.

Tím si „zajistil klidný pracovní proces“.

V průběhu představení děti několikrát prostřednictvím hlavních hrdinů příběhu oslovil, zeptal se na jejich názor k dané situaci a poprosil je o radu a pomoc.

Divadlo navíc oživil dětskými songy a písničkami, kterým babičky s oblibou říkají  „hašiš“ (nelekejte se, jde o moderní popové hity), na které děti s radostí tancovaly a tleskaly do rytmu.

Na závěr David Horák  společně s diváky zrekapituloval celý děj, v němž nenásilně poukázal na některé špatné vlastnosti lidí a děti si tak hravou formou odnesly mravní ponaučení zabalené v dárkovém papíře hezkého zážitku.

Hodaňová Zuzana, učitelka MŠ