Zdravá svačinka 4/2015

02.06.2015 07:48

                                                                

            V úterý 19. května 2015 jsme měli ve škole další projektový den - Zdravou svačinku. Přijel k nám Jirka z Workoutu, který nám první tři hodiny vyprávěl něco o zdravém jídle. Pustil nám i video o tom, co bychom měli dělat pro své celkové zdraví a o tom, co máme jíst, abychom měli zdravé tělo. Jirka nám také uvařil čaje z černého bezu a zelený čaj.

            Na čtvrtou a pátou hodinu jsme si měli přinést potraviny na vaření. Rozdělili jsme se do skupinek. Já společně s Aničkou jsem připravila obložené chlebíčky, další skupinky dělaly jiné dobroty - česnekovou pomazánku na jednohubky, které holky nakonec ozdobily mandarinkami, na jiné přidaly klobásku, okurek a papriku. K tomu všemu připravily vrchovaté misky nejrůznější zeleniny. Jiná skupinka pekla ve školní kuchyňce muffiny. Když byly pokrmy připravené, chodili jsme po škole a nabízeli jsme všem na ochutnání. Stejně to dělaly i ostatní třídy. Jídlo bylo moc dobré a všem chutnalo. Celý den jsme si moc užili!

 

                                                                                                        Viktorie Švancarová, 7. třída

 

 

            Deváťáci zahájili zdravou svačinku v mateřské školce. Rozdělili se do tříd s cílem pomoci dětem ve školce vyplnit pracovní listy o zdravé výživě. Nejdřív se setkali s ostychem a dotazy: „Co tu ti velcí kluci chtějí?“ Za chvíli si však všichni vykládali, jak je ovoce a zelenina zdravá, a že hranolky a párek v rohlíku by opravdu neměly být často zařazovány do našeho jídelníčku.

            Když byly pracovní listy vyplněné a obrázky vymalované, přišel čas na přípravu zdravé svačiny. Děti si namazaly chléb máslem a z připravené zeleniny si na chléb tvořily veselé obličeje. Každý si tak připravil svůj vlastní výtvor, který určitě o to víc všem chutnal.

            Po krátké návštěvě ve školce se deváťáci přesunuli zpět do školy, kde pro ně byl připravený program Zdravé pětky. Externí lektorka s žáky diskutovala o zdravé výživě, vyváženém složení potravy a nutnosti dostatku pohybu. Na závěr si pak ve skupinách připravili zajímavé recepty – nealkoholické mojito, obložené chlebíčky nebo ovocný salát.

 

                                                                                                                    Mgr. Jana Buchtová

 

 

 

 

            I my v osmé třídě jsme si tento den užili. Stejně jako ostatní třídy jsme si opakovali zásady zdravého životního stylu a zdravé výživy - jako osmáci už o tom ledacos víme, takže to pro nás byla hračka.

            Další hodiny jsme se snažili připravit nějaké dobroty - tentokrát jsme se rozhodli pro nepečené dorty z bílého jogurtu, ovoce, piškotů, smetany a dalších dobrot. Po několika desítkách minut, hromadě špinavého nádobí a mixérů a naší neúnavné práci jsme před sebou měli řez z Bebe sušenek, tradiční italský dezert Tiramisu a ovocný piškotový dort. Všechny vypadaly skvěle, hned bychom se do nich pustili, ale bylo třeba je dát přes noc ještě do lednice, aby pěkně ztuhly. Snědli jsme si je druhý den a nutno říct, že se nám povedly! I všem učitelům chutnalo.

            V rámci zdravého životního stylu, jehož nedílnou součástí je také každodenní pohyb, jsme se poslední hodinu vydali na procházku vesnicí a na místním hřišti jsme si zahráli fotbal.

            Chtěla bych tímto pochválit všechny žáky 8. třídy za perfektní chování během celého dne i za ochotu a pomoc se vším, co bylo potřeba!      

Mgr. Jitka Brateková

 

 

123zdravá svačinka.doc (1616384)

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořila Lenka Čermáková