Výlet MŠ do Lednice

05.07.2017 09:44

„Do lednice?“

„No ano, do Lednice.“

„Fakt, jo?“

„Opravdu.“

„A jak tam pojedeme?“

„Autobusem.“

„To není možný přece!“

Dívalo se na mě nevěřícně několik párů dětských očí.

„Hustý!“

 

  Dvacátého třetího června jsme se tedy vydali na výlet do několik desítek kilometrů vzdáleného městečka Lednice. A protože se k nám přidali i někteří rodiče a prarodiče , děti se těšily o to víc.

  Odjezd byl stanoven na osmou hodinu ranní od budovy mateřské školy a už krátce po deváté celá naše čtyřicetičlenná skupina vstupovala do expozice nazvané „Afrika“, ve které jsme měli možnost shlédnout sochy vytvořené z mořského písku a děti stihly využít i zastřešeného mořského pískoviště.

 

  Poté jsme se přesunuli do areálu zámku, kde na nás čekal koňský povoz. Pravda, původně byl sice určený pro  asi dvě desítky turistů, my jsme však jeho kapacitu dokázali téměř zdvojnásobit. Mužská část naší výpravy se navíc obětovala u stánku s pivem, a tak díky ušetřenému místu připadlo na každé koleno dospělé ženy jen jedno dítě.Kočí byl spokojen a během celé projížďky nás seznamoval s okolím.

 

  Přálo nám počasí, sršela z nás dobrá nálada, děti bezhlavě pobíhaly sem a tam, užívali jsme si krásné zahrady s anglickým parkem, ochutnali jsme několik druhů zmrzliny, u zámeckého rybníka nakrmili zbylou svačinou kachny, prohlédli jsme si dravé ptáky a zakoupili suvenýry.

  Domů jsme se vraceli příjemně unaveni...

 

 

Mimochodem- název městečka Lednice je pravděpodobně odvozen z německého „Eisgrub“ a označuje místo, které je propadlé a kde je zima. Do češtiny ho můžeme přeložit jako „ledová jáma“.

Vlastní obec Lednice se nachází na vyvýšené plošině, ale velká část zámeckého areálu se skutečně nachází v proláklině řeky Dyje. A je známo, že v Lednici je zvláště na jaře a na podzim o něco chladněji než v okolí.

 

Děkujeme Spolku rodičů Břežany, z.s., který uhradil dopravu klimatizovaným autobusem.

 

Zuzana Hodaňová, učitelka MŠ

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořila Lenka Čermáková